شما اینجا هستید

ایران » کشف اولین هزارپای واقعی + تصاویر
گروه : ایران , سیاسی

دانشمندان در کشف جالب توجهی موفق به شناسایی حشره‌ای در استرالیا شدند که به معنای واقعی بیش از هزارپا دارد.

فرارو- دانشمندان زیست شناس موفق شدند در منطقه غربی استرالیا حشره‌ای را شناسایی کنند که به معنای واقعی کلمه بیش از هزار پا دارد و بدین ترتیب می‌توان گفت اولین هزارپای واقعی نیز کشف شد.

به گزارش فرارو، این گونه که اولین هزارپا “واقعی” است، ۱۳۰۶ پا دارد و تا عمق ۶۰ متری زیر زمین در یک منطقه معدنی در منطقه گلدفیلد شرقی در استرالیای غربی پیدا شد. محققان این گونه جدید Eumillipes persephone را با اشاره به الهه یونانی جهان اموات، Persephone، نامگذاری کرده اند. این حشره رکورد قبلی Illacme plenipes را شکست که در مرکز کالیفرنیا یافت می‌شود و تا ۷۵۰ پا دارد.
تیمی از محققان این هزارپا را در حین انجام ارزیابی اثرات زیست محیطی زیرزمینی کشف کردند. دکتر برونو بوزاتو، زیست شناس محیط زیست بنلونژیا، این یافته را «یک خوشانسی» توصیف کرد. بوزاتو گفت: «این حیوانات بسیار منحصر به فرد هستند؛ بنابراین به محض اینکه متوجه شدم که چقدر دراز هستند، گفتم این موجودات باید چیزی کاملاً متفاوت باشند.»

این گونه دارای بدنی بلند و نخ مانند است که تا ۳۳۰ قسمت را شامل می‌شود، با پا‌های کوتاه و سر مخروطی شکل. همچنین مانند سایر حیواناتی که در تاریکی دائمی زندگی می‌کنند، کور و رنگ پریده است. دکتر خوانیتا رودریگز، همکار تحقیقاتی و متخصص حشرات CSIRO، گفت که گونه جدید احتمالاً طول خود را برای سهولت حرکت در زیر زمین تکامل داده است. او گفت: «هرچه طول حشره بیشتر باشد، قدرت بیشتری برای حرکت به جلو خواهد داشت.» وی افزود که بیش از ۳۰۰ بخش بدن هزارپا همچنین نیروی بیشتری برای حرکت در مناطق صخره‌ای مانند شکاف‌های کوچک به آن می‌دهد.
با این حال، اطلاعات کمی در مورد این گونه‌های جدید وجود دارد. تجزیه و تحلیل ژنتیکی نشان داد که در حالی که Eumillipes persephone شباهت‌های فیزیکی زیادی با دارنده رکورد پا‌های قبلی در کالیفرنیا دارد، این دو گونه هزارپا در فاصله بسیار دور از هم زندگی می‌کنند. رودریگز گفت که بیش از ۲۰۰۰ گونه شناخته شده هزارپا در استرالیا وجود دارد و افزود که تعداد واقعی گونه‌ها ممکن است به ۴۰۰۰ برسد. رودریگز گفت، در مقایسه، هزارپا پرتغالی که یک گونه مهاجم رایج در استرالیا که معمولاً پس از باران شدید به تعداد زیاد دیده می‌شود، بدنی ۲۵ بخشی دارد. در مجموع، این تیم هشت هزارپا Eumillipes persephone را در سه سوراخ در اعماق بین ۱۵ تا ۶۰ متری پیدا کردند. رودریگز گفت که کشف این گونه جدید در زیر زمین شگفت آور است. او گفت اگرچه برخی از هزارپا‌ها در غار‌ها زندگی می‌کنند، اما بسیاری از آن‌ها ساکن سطح هستند و مواد آلی مانند بستر برگ را تجزیه می‌کنند.

بوزاتو گفت: «تعداد کمی از مردم متوجه هستند که نسبت بزرگی از تنوع زیستی استرالیا که هنوز شناسایی نشده است.» رودریگز و همکارانش در CSIRO همچنین در حال مطالعه مواد شیمیایی تولید شده توسط هزارپا‌های استرالیایی هستند. وی در این خصوص گفت ما در حال آزمایش آن‌ها هستیم تا ببینیم آیا آن‌ها پتانسیل ضد میکروبی بودن در برابر پاتوژن‌هایی که مقاومت ضد میکروبی زیادی دارند، دارند یا خیر. لازم به ذکر است که تحقیق در مورد هزارپا جدید در مجله معتبر Scientific Reports منتشر شده است.
منبع: theguardian

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری سیف | تحلیل رویداد های مهم